Festo 1344642. Drive shaft adapter EAMB-24-9-15X21-16X20
€92.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1344642
Manufacturer Nr.
EAMB-24-9-15X21-16X20
Drive shaft adapter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€92.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562650. Axial kit EAMM-A-P8-38A-42A
€120.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5200234. Coupling EAMD-42-40-11-16X25
€88.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 15 mm |
| Mounting diameter 2 | 16 mm |
| Size | 80 |
| Nominal length | 21 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 3.1 kgmm² |
| Transmittable torque | 29 Nm |
| Product weight | 72 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMB-24-9-15X21-16X20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568230777 |
| Weight | 0.085000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











