Festo 562650. Axial kit EAMM-A-P8-38A-42A
€120.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-562650
Manufacturer Nr.
EAMM-A-P8-38A-42A
Axial kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€120.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1435249. Parallel kit EAMM-U-60-D40-67A-91-S1
€623.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558007. Coupling EAMD-67-82-25-32X32-U
€441.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Transmittable torque | 3.5 Nm |
| Product weight | 160 g |
| Interface code, actuator | P8-38A |
| Interface code, motor in | 42A |
| Interface code, clutch housing | 38A.2 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-P8-38A-42A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568209254 |
| Weight | 0.220000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









