Festo 4820350. Coupling EAMD-21-15-11-8X10
€78.96
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-4820350
Manufacturer Nr.
EAMD-21-15-11-8X10
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€78.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8067260. Switch lug EAPM-L2-45-SLS
€23.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2828831. Bellows kit EADB-V2-32-S201-300
€190.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 11 mm |
| Mounting diameter 2 | 8 mm |
| Size | 21 |
| Nominal length | 15 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 10000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.45 kgmm² |
| Transmittable torque | 2 Nm |
| Product weight | 13.7 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-21-15-11-8X10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568418953 |
| Weight | 0.014000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











