Festo 2828831. Bellows kit EADB-V2-32-S201-300
€190.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2828831
Manufacturer Nr.
EADB-V2-32-S201-300
Bellows kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€190.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2799424. Parallel kit EAMM-U-110-D50-100A-120
€824.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2946762. Axial kit EAMM-A-D60-80G-S1
€377.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outside diameter | 57 mm |
| Size | 32 |
| Stroke range | 201 mm ... 300 mm |
| Piston rod extension | 92 mm |
| Design | Round |
| Mounting position | optional |
| Design | Bellows kit With ducted exhaust air |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media resistance | Dust Chips Oils Grease Petrol |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 80 °C |
| Moving mass | 104 g |
| Product weight | 173 g |
| Type of mounting | Push-on Via threaded pin |
| Pneumatic connection | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material adapter components | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material seals | NBR |
| Material bellows | NBR |
| Material threaded pin | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | EADB-V2-32-S201-300 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568266844 |
| Weight | 0.230000 |
| HS-Code | 40169997 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











