Festo 558035. Drive shaft adapter EAMB-18-9-8X16-10X12
€93.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558035
Manufacturer Nr.
EAMB-18-9-8X16-10X12
Drive shaft adapter
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1201924. Motor flange EAMF-A-48C-100A
€84.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5071095. Coupling EAMD-67-51-16-32X32-U
€184.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 8 mm |
| Mounting diameter 2 | 10 mm |
| Size | 70 |
| Nominal length | 16 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.838 kgmm² |
| Transmittable torque | 12 Nm |
| Product weight | 29 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMB-18-9-8X16-10X12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568204600 |
| Weight | 0.026000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











