Festo 8059034. Parallel kit EAMM-U-86-S62-60PA-177
€796.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8059034
Manufacturer Nr.
EAMM-U-86-S62-60PA-177
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€796.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2828836. Bellows kit EADB-V2-40-S201-300
€243.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022147. Seal-SET EADS-F-D80-80G
€72.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 86 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 175 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.25 Nm |
| Transmittable torque | 9.5 Nm |
| Product weight | 3300 g |
| Interface code, actuator | S62 |
| Interface code, motor in | 60PA |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-86-S62-60PA-177 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568289874 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











