Festo 3181801. Coupling EAMC-56-58-19-20
€142.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3181801
Manufacturer Nr.
EAMC-56-58-19-20
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€142.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2253503. Seal-SET EADS-F-D40-60G/H
€72.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 543422. Coupling EAMC-30-32-8-8
€69.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 19 mm |
| Mounting diameter 2 | 20 mm |
| Size | 56 |
| Nominal length | 58 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 128 kgmm² |
| Transmittable torque | 60 Nm |
| Product weight | 284 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-56-58-19-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568268770 |
| Weight | 0.340000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











