Festo 576562. End plate VMPAC-EPL-IP-O
€211.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-576562
Manufacturer Nr.
VMPAC-EPL-IP-O
End plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€211.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo VMPA14-AP-4-1-EMS-8 (8066778) Sub-Base
€185.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560938. End plate VMPAL-EPL-SD25
€20.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Operating pressure | -0.9 bar ... 8 bar |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 246 g |
| Pneumatic connection, port 3 | G3/8 |
| Pneumatic connection, port 5 | G3/8 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAC-EPL-IP-O |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568262402 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










