Festo 576576. Sub-base VMPAC-AP-14-SP-1
€60.78
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-576576
Manufacturer Nr.
VMPAC-AP-14-SP-1
Sub-base
Frequently Bought Together
-
This Item:
€60.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 152427. Multi-pin CPV14-VI-P8-1/8-B
€137.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561027. Sub-base VMPAL-AP-20-QS3/8"-1-T1
€36.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 32.8 mm |
| Length | 169 mm |
| Grid dimension | 26.8 mm |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 8 bar |
| Pilot pressure | 3 bar ... 8 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 4 - Very high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 160 g |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 4 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | PA-reinforced |
| Manufacturer Nr. | VMPAC-AP-14-SP-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568104405 |
| Weight | 0.185000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








