Festo 560955. Plate VMPAL-EU
€8.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-560955
Manufacturer Nr.
VMPAL-EU
Plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 554312. Sub-base VMPAL-AP-10-T1
€6.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 533395. Sub-base VMPA1-IC-AP-S-1
€74.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Width | 18.7 mm |
| Length | 107.3 mm |
| Integrated function | Flat plate silencer |
| Valve terminal structure | Valve sizes can be mixed |
| Operating pressure | -0.09 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -0.9 bar ... 10 bar |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Product weight | 60 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material plate | PA |
| Manufacturer Nr. | VMPAL-EU |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568055943 |
| Weight | 0.044000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











