Festo 1460095. Motor flange EAMF-A-44C-40G-S1
€118.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1460095
Manufacturer Nr.
EAMF-A-44C-40G-S1
Motor flange
Frequently Bought Together
-
This Item:
€118.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 570876. Covering EASC-G1-55-500
€56.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 561293. Coupling EAMD-25-22-6.35-10X12
€78.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 182 g |
| Interface code, motor in | 40G |
| Interface code, clutch housing | 44C |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMF-A-44C-40G-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568263430 |
| Weight | 0.175000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










