Festo 561293. Coupling EAMD-25-22-6.35-10X12
€78.19
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-561293
Manufacturer Nr.
EAMD-25-22-6.35-10X12
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€78.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8022147. Seal-SET EADS-F-D80-80G
€72.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2803053. Parallel kit EAMM-U-86-D50-80P-102
€662.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 6.35 mm |
| Mounting diameter 2 | 10 mm |
| Size | 25 |
| Nominal length | 22 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 3.2 kgmm² |
| Transmittable torque | 3.6 Nm |
| Product weight | 43.7 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-25-22-6.35-10X12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568099039 |
| Weight | 0.044000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











