Festo 3420022. Coupling EAMD-42-40-14-16X25-U
€123.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3420022
Manufacturer Nr.
EAMD-42-40-14-16X25-U
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€123.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 557987. Axial kit EAMM-A-K48-100A
€255.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058946. Parallel kit EAMM-U-60-S38-57AC-91
€533.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 14 mm |
| Mounting diameter 2 | 16 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 40 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 39 kgmm² |
| Transmittable torque | 21 Nm |
| Product weight | 196 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-42-40-14-16X25-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568269586 |
| Weight | 0.195000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











