€533.27
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8058946
Manufacturer Nr.
EAMM-U-60-S38-57AC-91
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€533.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063590. Axial kit EAMM-A-N48-60PA
€142.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2827587. Flange mounting EAHH-V2-32-R1
€67.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 26.7 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.07 Nm |
| Transmittable torque | 3 Nm |
| Product weight | 1150 g |
| Interface code, actuator | S38 |
| Interface code, motor in | 57AC |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-60-S38-57AC-91 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568289331 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










