Festo 3307627. Coupling EAMC-40-66-15-22
€81.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3307627
Manufacturer Nr.
EAMC-40-66-15-22
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€81.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063573. Axial kit EAMM-A-M80-120GC
€705.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 567496. Screw kit EAHM-L2-M8-70
€10.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 15 mm |
| Mounting diameter 2 | 22 mm |
| Size | 40 |
| Nominal length | 66 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 42.3 kgmm² |
| Transmittable torque | 21 Nm |
| Product weight | 139 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-40-66-15-22 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568269104 |
| Weight | 0.165000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










