Festo 2629253. Parallel kit EAMM-U-70-S48-60P-96
€591.69
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-2629253
Manufacturer Nr.
EAMM-U-70-S48-60P-96
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€591.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2428517. Clamping sleeve EAMH-60-8-C18.1
€67.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8067262. Switch lug EAPM-L2-80-SLS
€23.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 70 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 118 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.18 Nm |
| Transmittable torque | 7 Nm |
| Product weight | 1790 g |
| Interface code, actuator | S48 |
| Interface code, motor in | 60P |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-70-S48-60P-96 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568265434 |
| Weight | 1.800000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











