Festo 8059011. Parallel kit EAMM-U-86-S48-60P-177
€796.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8059011
Manufacturer Nr.
EAMM-U-86-S48-60P-177
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€796.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 560684. Axial kit EAMM-A-K48-87A
€154.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2428479. Clamping sleeve EAMH-50-6-C13.6
€54.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 86 |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 5000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 175 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.25 Nm |
| Transmittable torque | 9.5 Nm |
| Product weight | 3300 g |
| Interface code, actuator | S48 |
| Interface code, motor in | 60P |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-86-S48-60P-177 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568289713 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










