Festo 1433709. Parallel kit EAMM-U-145-D80-140A-188-S1
€1,204.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1433709
Manufacturer Nr.
EAMM-U-145-D80-140A-188-S1
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,204.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2428515. Clamping sleeve EAMH-60-6-C18.1
€67.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 176037. Coupling EAMC-40-66-XX-20
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 145 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 4000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 2270 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 2 Nm |
| Transmittable torque | 50 Nm |
| Product weight | 12100 g |
| Interface code, actuator | D80B |
| Interface code, motor in | 140A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-145-D80-140A-188-S1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568232641 |
| Weight | 14.000000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











