Festo 561292. Coupling EAMD-16-15-6.35-8X10
€72.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-561292
Manufacturer Nr.
EAMD-16-15-6.35-8X10
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€72.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063549. Axial kit EAMM-A-M48-40G
€156.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063597. Axial kit EAMM-A-N48-70GA
€275.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 6.35 mm |
| Mounting diameter 2 | 8 mm |
| Size | 16 |
| Nominal length | 15 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 10000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.355 kgmm² |
| Transmittable torque | 1.6 Nm |
| Product weight | 12.8 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-16-15-6.35-8X10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568099022 |
| Weight | 0.013000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











