Festo 1201607. Parallel kit EAMM-U-50-D32-42A-78
€395.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1201607
Manufacturer Nr.
EAMM-U-50-D32-42A-78
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€395.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 558175. Motor flange EAMF-A-38B-40A
€54.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2828843. Bellows kit EADB-V2-50-S401-500
€322.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 50 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 12.1 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.01 Nm |
| Transmittable torque | 1 Nm |
| Product weight | 610 g |
| Interface code, actuator | D32B |
| Interface code, motor in | 42A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-50-D32-42A-78 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568228392 |
| Weight | 0.750000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










