Festo 562676. Coupling EAMC-16-20-5-5
€59.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-562676
Manufacturer Nr.
EAMC-16-20-5-5
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€59.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8058990. Parallel kit EAMM-U-86-D60-70GA-102
€884.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8063508. Axial kit EAMM-A-L62-120GA
€493.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 5 mm |
| Mounting diameter 2 | 5 mm |
| Size | 16 |
| Nominal length | 20 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 10000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 0.28 kgmm² |
| Transmittable torque | 1.1 Nm |
| Product weight | 8 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-16-20-5-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568099602 |
| Weight | 0.009400 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











