Festo 1453861. Coupling EAMD-28-22-14-10X12
€96.65
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1453861
Manufacturer Nr.
EAMD-28-22-14-10X12
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€96.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 5046328. Coupling EAMD-42-40-22-16X25
€88.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562726. Covering kit EASC-S1-46-400
€160.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 14 mm |
| Mounting diameter 2 | 10 mm |
| Size | 28 |
| Nominal length | 22 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 3.5 kgmm² |
| Transmittable torque | 9 Nm |
| Product weight | 43 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMD-28-22-14-10X12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568233044 |
| Weight | 0.043000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











