Festo 1087585. Coupling housing EAMK-A-D19-28D
€96.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1087585
Manufacturer Nr.
EAMK-A-D19-28D
Coupling housing
Frequently Bought Together
-
This Item:
€96.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062830. Guide axis ELFC-KF-80-800
€467.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8059009. Parallel kit EAMM-U-86-S48-60G-177
€1,035.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 51 g |
| Interface code, actuator | D19A |
| Interface code, clutch housing | 28D |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMK-A-D19-28D |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568226664 |
| Weight | 0.047000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










