Festo 1485796. Coupling EAMC-67-62-24-32
€224.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1485796
Manufacturer Nr.
EAMC-67-62-24-32
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€224.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2733787. Axial kit EAMM-A-D50-80G
€309.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamm-A-K62-140A (557993) Axial Kit
€316.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 24 mm |
| Mounting diameter 2 | 32 mm |
| Size | 67 |
| Nominal length | 62 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 4500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 280 kgmm² |
| Transmittable torque | 143 Nm |
| Product weight | 428 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-67-62-24-32 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568233525 |
| Weight | 0.480000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











