Festo 561333. Coupling EAMC-30-32-5-6
€51.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-561333
Manufacturer Nr.
EAMC-30-32-5-6
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamm-U-60-D40-55A-91 (1210438) Parallel Kit
€488.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1976465. Axial kit EAMM-A-D32-40P
€170.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 5 mm |
| Mounting diameter 2 | 6 mm |
| Size | 30 |
| Nominal length | 32 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 8000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 5.87 kgmm² |
| Transmittable torque | 3.5 Nm |
| Product weight | 48 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-30-32-5-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568099046 |
| Weight | 0.050000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











