Festo 543424. Coupling EAMC-42-50-11-12
€88.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-543424
Manufacturer Nr.
EAMC-42-50-11-12
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€88.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2253502. Seal-SET EADS-F-D40-40G
€72.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 570828. Covering EASC-G1-75-200
€56.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 11 mm |
| Mounting diameter 2 | 12 mm |
| Size | 42 |
| Nominal length | 50 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 34.8 kgmm² |
| Transmittable torque | 17 Nm |
| Product weight | 138 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-42-50-11-12 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568091354 |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










