Festo 1577083. Parallel kit EAMM-U-60-D40-67A-91
€456.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1577083
Manufacturer Nr.
EAMM-U-60-D40-67A-91
Parallel kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€456.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 562616. Sensor rail EAPR-S1-S-20-75
€34.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2483660. Seal-SET EADS-F-60R
€73.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 60 |
| Mounting position | optional |
| Gear unit ratio | 1:1 |
| Max. rotational speed | 6000 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Degree of protection | IP40 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 26.7 kgmm² |
| Frictional torque independent of load | 0.07 Nm |
| Transmittable torque | 3 Nm |
| Product weight | 1150 g |
| Interface code, actuator | D40B |
| Interface code, motor in | 67A |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-U-60-D40-67A-91 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568263584 |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84839089 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











