Festo 543347. Regulator plate VMPA2-B8-R6C2-C-10
€155.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-543347
Manufacturer Nr.
VMPA2-B8-R6C2-C-10
Regulator plate
Frequently Bought Together
-
This Item:
€155.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo CPV14-BS-2XGRZZ-1/8 (184142) One-Way Flow Control
€53.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 576562. End plate VMPAC-EPL-IP-O
€211.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Construction width | 21 mm |
| Mounting position | optional |
| Vertical pneumatic linkage | Pressure regulator for 2 reversible |
| Controller function | Output pressure constant With secondary venting |
| Symbol | 00991558 |
| Selection of pressure gauge | Possible |
| Pressure regulation range | 0.5 bar ... 8.5 bar |
| Inlet pressure 1 | 0.5 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Ambient temperature | -5 °C ... 50 °C |
| Max. tightening torque | 0.65 Nm |
| Product weight | 180 g |
| Mounting with vertical stacking | On manifold sub-base |
| Pressure gauge connection | Via retaining clamp |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material control panel | PA |
| Material seals | NBR |
| Material regulator housing | PA |
| Manufacturer Nr. | VMPA2-B8-R6C2-C-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568181802 |
| Weight | 0.250000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










