Festo 534219. Silencer UC-1/8-50
€4.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-534219
Manufacturer Nr.
UC-1/8-50
Silencer
Festo 534219. Silencer UC-1/8-50 is available to buy in increments of 50
Frequently Bought Together
-
This Item:
€4.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6841. Silencer U-1/8-B
€7.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 1205860. Silencer AMTE-M-LH-G18
€2.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Size of pack | 50 |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 1700 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 59 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Product weight | 2.6 g |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Material shock absorber insert | PE |
| Material screwed plug | PE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | UC-1/8-50 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568048709 |
| Weight | 0.003300 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











