Festo 35528. Low consumption air gun LSP-1/4-D
€22.65
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-35528
Manufacturer Nr.
LSP-1/4-D
Low consumption air gun
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4601. Pressure indicator OH-22-GE
€43.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 552252. Silencer UOS-1
€56.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Exhaust-air function | Metered blowing |
| Symbol | 00991454 |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 120 l/min |
| Standard nominal flow rate | 120 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364 zone III |
| Sound pressure level | 90 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 50 °C |
| Product weight | 240 g |
| Pneumatic connection | Female thread G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | LSP-1/4-D |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568023287 |
| Weight | 0.210000 |
| HS-Code | 84242000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









