Festo 529779. Lubricator MS6-LOE-1/4-R
€51.18
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-529779
Manufacturer Nr.
MS6-LOE-1/4-R
Lubricator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 535790. Lubricator MS4-LOE-1/4-U
€53.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529413. Lubricator MS4-LOE-1/8-R
€34.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 6 |
| Series | MS |
| Mounting position | Vertical +/-5° |
| Design | Proportional standard mist lubricator |
| Max. oil capacity | 75 cm³ |
| Bowl guard | Plastic bowl guard |
| Symbol | 00991532 |
| Operating pressure | 1 bar ... 16 bar |
| Min. flow rate for lubricator function | 50 l/min |
| Standard nominal flow rate | 2500 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] Inert gases |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Oil viscosity | ISO VG 32 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 600 g |
| Type of mounting | Either: In-line installation With accessories |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Material bowl | PC |
| Manufacturer Nr. | MS6-LOE-1/4-R |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568085438 |
| Weight | 0.750000 |
| HS-Code | 84248970 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




