Festo 564144. Lubricator MS9-LOE-G-U
€143.06
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-564144
Manufacturer Nr.
MS9-LOE-G-U
Lubricator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€143.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529783. Lubricator MS6-LOE-3/8-R
€51.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529776. Lubricator MS6-LOE-1/2-R-Z
€51.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 9 |
| Series | MS |
| Mounting position | Vertical +/-5° |
| Design | Proportional standard mist lubricator |
| Max. oil capacity | 490 cm³ |
| Bowl guard | Integrated as metal bowl |
| Symbol | 00991532 |
| Operating pressure | 1 bar ... 16 bar |
| Min. flow rate for lubricator function | 100 l/min |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| ATEX category gas | II 2G |
| ATEX category dust | II 2D |
| Explosion ignition protection type for gas | Ex h IIC T6 Gb X |
| Explosion ignition protection type for dust | Ex h IIIC T60°C Db X |
| Explosion ambient temperature | -10°C <= Ta <= +60°C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] Inert gases |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Oil viscosity | ISO VG 32 |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 2000 g |
| Type of mounting | In-line installation With accessories |
| Material covering | PA-reinforced |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material sub-base | Die-cast aluminium |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Material module connector | Die-cast aluminium |
| Material bowl | Wrought aluminium alloy |
| Material cup seal | NBR |
| Material screen | PA |
| Manufacturer Nr. | MS9-LOE-G-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568211646 |
| Weight | 2.800000 |
| HS-Code | 84248970 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



