Festo 537156. Lubricator MS12-LOE-G-U
€362.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-537156
Manufacturer Nr.
MS12-LOE-G-U
Lubricator
Frequently Bought Together
-
This Item:
€362.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529783. Lubricator MS6-LOE-3/8-R
€51.18Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 529781. Lubricator MS6-LOE-1/4-U
€75.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Size | 12 |
| Series | MS |
| Mounting position | Vertical +/-5° |
| Design | Proportional standard mist lubricator |
| Max. oil capacity | 1500 cm³ |
| Bowl guard | Integrated as metal bowl |
| Symbol | 00991532 |
| Operating pressure | 1 bar ... 16 bar |
| Min. flow rate for lubricator function | 400 l/min |
| Standard nominal flow rate | 20000 l/min ... 22000 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistance class CRC | 2 - Moderate corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Media temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Oil viscosity | ISO VG 32 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Product weight | 6500 g |
| Type of mounting | Either: In-line installation Via mounting bracket |
| Pneumatic connection, port 1 | Internal |
| Pneumatic connection, port 2 | Internal |
| Material covering | PA |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Material bowl | Wrought aluminium alloy |
| Manufacturer Nr. | MS12-LOE-G-U |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568172312 |
| Weight | 8.000000 |
| HS-Code | 84248970 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



