Festo 3670. Silencer U-1/8-I
€4.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3670
Manufacturer Nr.
U-1/8-I
Silencer
Frequently Bought Together
-
This Item:
€4.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534217. Silencer UC-M5-50
€4.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 566823. Silencer U-3/4-B-NPT
€35.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 2050 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 76.5 dB(A) |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Product weight | 3.6 g |
| Pneumatic connection | G1/8 |
| Material shock absorber insert | PE |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | U-1/8-I |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568018566 |
| Weight | 0.003700 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










