Festo 1205865. Silencer AMTE-M-LH-G1
€21.59
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-1205865
Manufacturer Nr.
AMTE-M-LH-G1
Silencer
Festo 1205865. Silencer AMTE-M-LH-G1 is available to buy in increments of 10
Frequently Bought Together
-
This Item:
€21.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 552252. Silencer UOS-1
€56.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 538433. Silencer UOM-3/8
€19.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting position | optional |
| Size of pack | 10 |
| Symbol | 00991473 |
| Operating pressure | 0 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | 0 bar ... 10 bar |
| Flow rate to atmosphere | 17235 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Sound pressure level | 88 dB(A) |
| Ambient temperature | -40 °C ... 80 °C |
| Product weight | 115 g |
| Pneumatic connection | G1 |
| Material shock absorber insert | Bronze |
| Material screwed plug | Brass |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | AMTE-M-LH-G1 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568105211 |
| Weight | 0.115000 |
| HS-Code | 84879090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











