Festo 534845. Air reservoir CRVZS-20
€612.70
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-534845
Manufacturer Nr.
CRVZS-20
Air reservoir
Frequently Bought Together
-
This Item:
€612.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 160236. Air reservoir CRVZS-2
€141.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 6848. Distributor LTV-2-PK-4
€4.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Volume | 20 l |
| Mounting position | Condensate drain underneath |
| Conforms to standard | AD 2000 |
| Symbol | 00991474 |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 1.6 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 16 bar |
| Operating pressure | -13.78 psi ... 232 psi |
| Approval | CRN German Technical Control Board (TÜV) |
| CE mark (see declaration of conformity) | In accordance with EU Pressure Equipment Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | to UK Pressure Equipment Regulations |
| Certificate issuing authority | CRN0H15669.5C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] Nitrogen |
| Corrosion resistance class CRC | 3 - high corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Suitable for use with food | See supplementary material information |
| Media temperature | -10 °C ... 100 °C |
| Ambient temperature | -10 °C ... 100 °C |
| Max. tightening torque for connecting thread | 130 Nm |
| Max. tightening torque for condensate drain | 27 Nm |
| Product weight | 10208 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Condensate drain connection | G3/8 |
| Pneumatic connection | G1 |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material air reservoir | High-alloy stainless steel |
| Manufacturer Nr. | CRVZS-20 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568015848 |
| Weight | 12.000000 |
| HS-Code | 73110091 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











