Festo 6817. Front panel valve SV-3-M5
€52.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-6817
Manufacturer Nr.
SV-3-M5
Front panel valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€52.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4500005. Finger lever valve VHEF-L-M52-E-G18
€108.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3628. Toggle lever valve with idle return L-3-M5
€74.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, closed, monostable |
| Type of actuation | Manual |
| Standard nominal flow rate | 65 l/min |
| Operating pressure | -0.095 MPa ... 0.8 MPa |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 8 bar |
| Design | Poppet valve with spring return |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Nominal size | 2 mm |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991292 |
| lap | Positive overlap |
| Explosion protection | Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating force | 12 N |
| Product weight | 40 g |
| Type of mounting | Front panel mounting With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | M5 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Polymer Brass |
| Manufacturer Nr. | SV-3-M5 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568001384 |
| Weight | 0.038000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










