Festo 8992. Foot valve F-5-1/4-B
€258.07
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8992
Manufacturer Nr.
F-5-1/4-B
Foot valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€258.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 10192. Front panel valve SVS-4-1/8
€149.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 13794. Finger lever valve TH/O-3-PK-3
€37.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 5/2-way, monostable |
| Type of actuation | Manual |
| Standard nominal flow rate | 550 l/min |
| pneumatic working port | G1/4 |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Nominal size | 7 mm |
| Mounting position | optional |
| Type of piloting | Direct |
| Flow direction | Non-reversible |
| Symbol | 00991333 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating force | 78 N |
| Product weight | 705 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 4 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 5 | G1/4 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | F-5-1/4-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568008833 |
| Weight | 0.750000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










