Festo 10750. Swivel lever valve RW/O-3-PK-3
€94.52
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-10750
Manufacturer Nr.
RW/O-3-PK-3
Swivel lever valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€94.52Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 3488214. Hand lever valve VHER-H-B43U-G18
€107.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4165860. Hand lever valve VHEF-HS-P53E-M-G14
€207.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, monostable, open/closed |
| Type of actuation | Mechanical |
| Standard nominal flow rate | 80 l/min |
| pneumatic working port | PK-3 |
| Operating pressure | 0 bar ... 8 bar |
| Design | Piston seat |
| Nominal size | 2.5 mm |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991285 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | PK-3 |
| Pneumatic connection, port 2 | PK-3 |
| Pneumatic connection, port 3 | PK-3 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | POM |
| Manufacturer Nr. | RW/O-3-PK-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568111779 |
| Weight | 0.039000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











