Festo 7843. Micro stem actuated valve S-3-PK-3-B
€39.48
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-7843
Manufacturer Nr.
S-3-PK-3-B
Micro stem actuated valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2334. Stem actuated valve VS-3-1/8
€152.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4165860. Hand lever valve VHEF-HS-P53E-M-G14
€198.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2-way, closed, monostable |
| Type of actuation | Mechanical |
| Standard nominal flow rate | 60 l/min |
| pneumatic working port | PK-3 |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 8 bar |
| Design | Poppet valve with spring return |
| Type of reset | Mechanical spring |
| Nominal size | 1.8 mm |
| Sealing principle | Soft |
| Mounting position | optional |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991095 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating force | 6 N |
| Product weight | 7 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | PK-3 |
| Pneumatic connection, port 2 | PK-3 |
| Material housing | Polymer Brass |
| Manufacturer Nr. | S-3-PK-3-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568008772 |
| Weight | 0.009700 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











