Festo 8987. Hand lever valve H-3-1/4-B
€183.43
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-8987
Manufacturer Nr.
H-3-1/4-B
Hand lever valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€183.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 4165864. Hand lever valve VHEF-HS-B52-G14
€197.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo HW-6-38 (7199) Selector Switch
€360.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 3/2 double solenoid |
| Standard nominal flow rate | 600 l/min |
| pneumatic working port | G1/4 |
| Operating pressure | -0.95 bar ... 10 bar |
| Design | Poppet seat |
| Nominal size | 7 mm |
| Type of piloting | Direct |
| Symbol | 00991278 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Actuating torque | 0.5 Nm |
| Product weight | 320 g |
| Type of mounting | With through-hole |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 3 | G1/4 |
| Material seals | NBR |
| Material housing | Die-cast aluminium |
| Manufacturer Nr. | H-3-1/4-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568111304 |
| Weight | 0.340000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










