Festo 153486. Ball valve QH-QS-4-1/8
€13.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-153486
Manufacturer Nr.
QH-QS-4-1/8
Ball valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 7423. OR module OS-2-R-M5
€288.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo VK-R-M5 (7425) Amplifier Module
€246.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | 2/2 double solenoid |
| Pneumatic connection, port 1 | R1/8 |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-4 |
| Type of actuation | Manual |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate | 235 l/min |
| Nominal size | 2.5 mm |
| Operating pressure | -0.1 MPa ... 1 MPa |
| Operating pressure | -1 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | 0 °C ... 60 °C |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Sealing principle | Soft |
| Design | Ball valve |
| Symbol | 00991458 |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Product weight | 14 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | QH-QS-4-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568035020 |
| Weight | 0.016000 |
| HS-Code | 84818081 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











