Festo 10351. Exhaust air flow control valve GRE-1/8
€12.82
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-10351
Manufacturer Nr.
GRE-1/8
Exhaust air flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 197576. One-way flow control valve GRLA-M5-QS-3-RS-D
€14.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 534338. One-way flow control valve GRLA-1/4-QS-6-RS-D
€16.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Sound pressure control function |
| Selection of additional functions | With silencer |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/8 |
| Adjustment component | Slotted head screw |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 520 l/min |
| Standard flow rate 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 0 l/min ... 520 l/min |
| Ambient temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991451 |
| Operating pressure complete temperature range | 0 bar ... 10 bar |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 70 °C |
| Nominal torque | 12 Nm |
| Tolerance for nominal tightening torque | ± 20% |
| Product weight | 15 g |
| Material screwed plug | Wrought aluminium alloy |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material adjusting screw | Brass |
| Manufacturer Nr. | GRE-1/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568002183 |
| Weight | 0.015000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











