Festo 5755. Time delay valve VZ-3-PK-3
€227.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-5755
Manufacturer Nr.
VZ-3-PK-3
Time delay valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€227.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 578801. One-way flow control valve VFOH-LE-A-G14-Q10
€33.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151162. One-way flow control valve GRLA-M5-PK-4-B
€20.70Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal size | 2 mm |
| Type of actuation | Pneumatic |
| Design | Poppet valve with spring return |
| Symbol | 00991130 |
| lap | Underlap |
| Note on forced dynamization | Switching frequency min. 1/week |
| Operating pressure | 2.5 bar ... 8 bar |
| Standard nominal flow rate | 90 l/min |
| Adjustable delay time | 0.25 s ... 5 s |
| Pause duration for reset | 55 ms |
| Repetition accuracy of time setting | ± 0.5 s |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation not possible |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Pilot medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 150 g |
| Type of mounting | Either: Front panel mounting On mounting frame |
| Pneumatic connection | PK-3 |
| Material housing | Die-cast zinc |
| Manufacturer Nr. | VZ-3-PK-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568000967 |
| Weight | 0.195000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











