Festo 151162. One-way flow control valve GRLA-M5-PK-4-B
€18.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-151162
Manufacturer Nr.
GRLA-M5-PK-4-B
One-way flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€18.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 9639. Short pulse valve VLK-3-PK-3
€116.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 197576. One-way flow control valve GRLA-M5-QS-3-RS-D
€14.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | Exhaust air one-way flow control function |
| Pneumatic connection, port 1 | PK-4 |
| Pneumatic connection, port 2 | M5 |
| Adjustment component | Slotted head screw |
| Type of mounting | Screw-in |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 83 l/min |
| Standard nominal flow rate in blocked direction | 76 l/min ... 88 l/min |
| Operating pressure | 0.2 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Maritime classification | See certificate |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991452 |
| Standard flow rate in flow control direction 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 140 l/min |
| Standard flow rate in non-return direction 0.6->0 MPa (6->0 bar, 87->0 psi) | 128 l/min ... 148 l/min |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Nominal size | 2 mm |
| Max. tightening torque | 1.5 Nm |
| Product weight | 10 g |
| Material screwed plug | Nickel-plated |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material adjusting screw | Brass |
| Material swivel fitting | Die-cast zinc |
| Manufacturer Nr. | GRLA-M5-PK-4-B |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568030544 |
| Weight | 0.013000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











