Festo 3633. One-way flow control valve GG-1/4-3/8
€516.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-3633
Manufacturer Nr.
GG-1/4-3/8
One-way flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€516.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151169. One-way flow control valve GRLA-1/8-RS-B
€25.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 7456. Barbed Y connector with restrictor Y-PK-3-D
€3.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | One-way flow control function |
| Pneumatic connection, port 1 | G1/4 |
| Pneumatic connection, port 2 | G1/4 |
| Type of actuation | Mechanical |
| Adjustment component | Roller lever |
| Type of mounting | With through-hole |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 870 l/min |
| Standard nominal flow rate in blocked direction | 1150 l/min |
| Operating pressure | 0.03 bar ... 8 bar |
| Operating pressure | 0.43 psi ... 116 psi |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | Wrought aluminium alloy |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991465 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 380 g |
| Material seals | NBR |
| Manufacturer Nr. | GG-1/4-3/8 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568110352 |
| Weight | 0.370000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











