Festo 193965. One-way flow control valve GR-QS-3
€16.35
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-193965
Manufacturer Nr.
GR-QS-3
One-way flow control valve
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 151184. One-way flow control valve GRLZ-M5-PK-3-B
€19.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 175043. One-way flow control valve GRLZ-M3-QS-3
€20.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Valve function | One-way flow control function |
| Pneumatic connection, port 1 | QS-3 |
| Pneumatic connection, port 2 | QS-3 |
| Adjustment component | Knurled screw |
| Type of mounting | Either: Front panel mounting With through-hole With accessories |
| Standard nominal flow rate in flow control direction | 85 l/min |
| Standard nominal flow rate in blocked direction | 120 l/min |
| Operating pressure | 0.2 bar ... 10 bar |
| Ambient temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Material housing | PA-reinforced |
| Explosion protection | The information in the certificate must be observed! Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 21 (ATEX) Zone 22 (ATEX) |
| Mounting position | optional |
| Symbol | 00991453 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note on operating and pilot medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Media temperature | -10 °C ... 60 °C |
| Product weight | 12 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Material seals | NBR |
| Material release ring | POM |
| Material knurled head | Reinforced PA |
| Material adjusting screw | High-alloy steel |
| Manufacturer Nr. | GR-QS-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568044145 |
| Weight | 0.013000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











