Festo 152648. Displacement encoder MLO-POT-450-LWG
€892.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-152648
Manufacturer Nr.
MLO-POT-450-LWG
Displacement encoder
Frequently Bought Together
-
This Item:
€892.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 192213. Displacement encoder MLO-POT-100-LWG
€643.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 548129. End position controller SPC11-MTS-AIF-2
€501.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive |
| Functional principle of measuring system | Analogue |
| Ambient temperature | -30 °C ... 100 °C |
| Recommended wiper current | 1 µA |
| Max. wiper current, short-time | 10000 µA |
| Max. travel speed | 5 m/s |
| Max. travel acceleration | 200 m/s² |
| Displacement resolution | 0.01 mm |
| Non-dependent linearity | 0.05 % |
| Temperature coefficient | 5 ppm/K |
| Stroke | 450 mm |
| Output signal | Analogue |
| Connection resistance | 5 kOhm |
| Connection resistance tolerance | 20 % |
| Nominal operating voltage DC | 10 V |
| Max. operating voltage DC | 42 V |
| Permissible voltage fluctuations | < 1% |
| Max. current consumption | 4 mA |
| Electrical connection | 16 mm 4-pin Plugs Square design |
| Design | Round profile With connecting rod |
| Angle offset of driver | ± 12.5° |
| Mounting position | optional |
| Product weight | 900 g |
| Material housing | Wrought aluminium alloy Anodised |
| Material cover | PBT-reinforced |
| Material connecting rod | High-alloy stainless steel |
| Material bearing seal | NBR |
| Material rod seal | PTFE |
| Degree of protection | IP65 To IEC 60529 |
| Vibration resistance to DIN/IEC 68 Part 2-6 | Tested to severity level 2 |
| Continuous shock resistance to DIN/IEC 68 Part 2-82 | Tested to severity level 2 |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Manufacturer Nr. | MLO-POT-450-LWG |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568117641 |
| Weight | 1.300000 |
| HS-Code | 90318020 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








