Festo 558387. Sensor interface CASM-S-D3-R7
€329.04
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-558387
Manufacturer Nr.
CASM-S-D3-R7
Sensor interface
Frequently Bought Together
-
This Item:
€329.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo MME-MTS-360-TLF-AIF (178308) Displacement Encoder
€1,493.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 161978. Proportional directional control valve MPYE-5-1/8-LF-420-B
€779.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Diagnostic function | Display via LED |
| Mounting position | optional |
| Power supply requirements | PELV |
| Nominal operating voltage DC | 24 V |
| Power failure bridging | 10 ms |
| Residual ripple | 4 Vpp |
| Current consumption at nominal operating voltage | 40 - 50 mA |
| Permissible voltage fluctuations | +/- 25% |
| Approval | RCM trademark |
| KC mark | KC-EMV |
| CE mark (see declaration of conformity) | To EU EMC Directive In accordance with EU RoHS Directive |
| CE marking (see declaration of conformity) | To UK instructions for EMC To UK RoHS instructions |
| Continuous shock resistance to DIN/IEC 68 Part 2-82 | Tested to severity level 2 |
| Corrosion resistance class CRC | 1 - Low corrosion stress |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Storage temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Relative air humidity | 95 % Non-condensing |
| Degree of protection | IP67 Plug connector in mated condition |
| Vibration resistance to DIN/IEC 68 Part 2-6 | Tested to severity level 2 |
| Ambient temperature | 0 °C ... 55 °C |
| Product weight | 128 g |
| Electrical connection measuring system | M12 Socket 8-pin |
| Electrical connection control interface | Plugs M9 5-pin |
| Control-Interface | Digital CAN bus with Festo protocol Without terminating resistor |
| Type of mounting | With through-hole |
| Material housing | PBT-reinforced |
| Manufacturer Nr. | CASM-S-D3-R7 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568016227 |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 85389091 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










