Festo 123850. Coupling EAMC-40-66-12-15
€93.16
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
FES-123850
Manufacturer Nr.
EAMC-40-66-12-15
Coupling
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 8062821. Guide axis ELFC-KF-60-1500
€522.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo 2781778. Parallel kit EAMM-U-70-D32-52B/C-96-S1
€882.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Mounting diameter 1 | 12 mm |
| Mounting diameter 2 | 15 mm |
| Size | 40 |
| Nominal length | 66 mm |
| Mounting position | optional |
| Max. rotational speed | 6500 rpm |
| LABS (PWIS) conformity | VDMA24364-B2-L |
| Storage temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Relative air humidity | 0 - 95% |
| Ambient temperature | -25 °C ... 60 °C |
| Mass moment of inertia | 42.3 kgmm² |
| Transmittable torque | 21 Nm |
| Product weight | 139 g |
| Note on materials | RoHS-compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMC-40-66-12-15 |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| EAN | 4052568116200 |
| Weight | 0.180000 |
| HS-Code | 84836080 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











